Advokatfirman Fylgias Fredrik Sarman har, tillsammans med Petter Tiger – VD för Lantero visselblåsarsystem – publicerat en debattartikel i Dagens Juridik om den kommande lagstiftningen om visselblåsning i Sverige och vilka krav den kan komma att ställa på arbetsgivare.
Under hösten väntas regeringen lägga fram ett förslag om ny lag om visselblåsarsystem. Enligt tidigare utredning (SOU 2024:31) kan lagen komma att kräva att både privata och offentliga arbetsgivare inför strukturerade lösningar för visselblåsning. Men vad räknas egentligen som ett verkligt visselblåsarsystem – och vad är otillräckliga nödlösningar?
I debattartikeln belyser Sarman och Tiger behovet av att ta frågan på allvar och undvika förenklade lösningar – som en intern mejladress eller en utsedd förtroendeperson – som riskerar att missa viktiga aspekter som anonymitet, rättssäker handläggning, skydd mot jäv och kvalitet i utredningsprocessen. Ett modernt visselblåsarsystem måste kunna erbjuda säkra rapporteringsvägar, en tydlig handläggningsprocess och gärna en oberoende instans för initial bedömning av inkomna ärenden.
För organisationer kan ett fungerande visselblåsarsystem bli ett kraftfullt verktyg
Ett välfungerande system för visselblåsning är inte bara ett lagkrav i vardande – det är också ett strategiskt verktyg för kvalitetskontroll, intern regelefterlevnad och riskhantering. Genom att kunna identifiera missförhållanden tidigt, till exempel oegentligheter, trakasserier eller oetiskt beteende, kan organisationer agera proaktivt och minimera skador.
Men detta förutsätter att systemet är professionellt uppbyggt och inte bara finns ”på papperet”. Sarman och Tiger förespråkar därför att fler företag och myndigheter överväger att anlita en oberoende aktör – såsom en advokatbyrå – för att hantera den första analysen av visselblåsarärenden.
Kommande lagstiftning ställer nya krav – är din organisation förberedd?
Den förväntade lagen kommer sannolikt att vara relativt flexibel i sin utformning, vilket öppnar för anpassning efter varje organisations specifika behov. Samtidigt riskerar detta att leda till att vissa lösningar marknadsförs som visselblåsarsystem utan att uppfylla de mest grundläggande kriterierna.
Det är därför avgörande att HR-ansvariga, chefsjurister, compliance officers, CSR-chefer och andra relevanta beslutsfattare sätter sig in i vad ett effektivt visselblåsarsystem faktiskt innebär – både tekniskt och organisatoriskt.
Läs hela debattartikeln i Dagens Juridik
Behöver du rådgivning gällande visselblåsarsystem? Kontakta gärna Fredrik!
Relaterade nyheter
23 februari 2023
Arbetsrätt
Fylgia skriver arbetsrättskrönika i tidningen Balans
7 september 2021
Arbetsrätt
Arbetsgivares vaccinationskrav – en arbetsrättslig guide
1 juni 2021
Arbetsrätt
När semestern blir laga grund för avsked
12 april 2021
Arbetsrätt
Från ett arbetsrättsligt perspektiv har vi aldrig varit mer rustade